PDASoft

Resco Photo Manager 7 Dokonalý správce obrázků
Publikováno: Pondělí, 18.01. 2010 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Windows Mobile


Velice dlouho jsem k práci s obrázky používal program Resco Photo Viewer. A byl jsem s ním velmi spokojen. Proto jsem se těšil na „novou verzi“ tohoto programu, kterou firma Resco pojmenovala analogicky s výborným Resco Contact Manager, Resco Photo Manager.Úvod

Výraz „nová verze“ jsem oprávněně dal do uvozovek, neboť se jedná o zbrusu nový program, který má úplně přepracované rozhraní a spoustu nových funkcí. Tato recenze tedy nebude rozdílová. Pojal jsem ji tak, jako bych recenzoval úplně nový program.

Stejně jako u Resco Contact Manageru, ještě před zveřejněním ostré verze Resco Photo Manageru (dále jen RPM) firma Resco uvolňovala veřejné beta verze. Zde již bylo testování úspěšné a ostrá verze téměř neobsahovala chyby. Musím napsat téměř, neboť drobnosti se vyskytly a tak firma Resco celkem rychle po verzi 7.00 vydala verze 7.01, 7.02 a aktuální 7.03.

Prostředí programu

Po spuštění programu se zobrazí podle mě velmi elegantní uživatelské prostředí.


Program Resco Photo Manager

Vše je optimalizováno pro pohodlné ovládání jedním prstem. Samozřejmostí je podpora gest všude tam, kde to jen jde.

Vyfoť, uprav, zveřejni

RPM je naprosto ideální program pro uživatele, kteří své fotky rádi zveřejňují na internetu nebo posílají svým známým. Ideální je postupovat v těchto krocích:

 1. Focení. Přímo na hlavní obrazovce programu je ikona pro spuštění fotoaparátu. V závislosti na typu přístroje se spustí program pro focení. Zde vyfoťte, co potřebujete a program ukončete. Ihned se vrátíte zpět do RPM a můžete přistoupit k druhému kroku.


  Fotografie

 2. Přidání informací. Kdo chce, může k fotografii přidat popisky. Ty mohou být písemné nebo zvukové. Také lze fotografii obohatit o GPS souřadnice. A to buď ručně, nebo automaticky (pokud váš přístroj obsahuje GPS modul).


  Přidání informací k fotografii

 3. Úprava fotografie. Asi nikdo nepotřebuje příliš rozsáhlé možnosti úprav. Mně osobně bohatě stačí to, co RPM nabízí:

  • Úpravu jasu a kontrastu. Jednoduchým posunováním lze jas a kontrast zvýšit nebo snížit.


   Úprava jasu a kontrastu

  • Změna velikosti. Můžete si vybrat mezi změnou v procentech, velikost v pixelech nebo použít předdefinované velikosti (např. pro MMS, obrazovku – v mém případě WVGA, …).


   Změna velikosti obrázku

  • Ořezání fotografie. Užitečná funkce, když potřebujete jen určitou část snímku.


   Ořezání obrázku

  • Geometrické obrazce a text do fotky. Čmárání po fotografii moc nepotřebuji. Ale vložení textu se někdy hodí, třeba pro PFko. Musím ocenit, že vše se dělá velmi jednoduše a pohodlně.


   Vložení geometrických obrazců a textu

 4. Odeslání fotografie. Možností je mnoho. Do jiného přístroje pomocí Bluetooth. Jako MMS nebo příloha mailu. A pak do sociálních sítí (Facebook, Twitter) nebo webových alb (Picasa, Flickr). Musím říci, že vše, co jsem vyzkoušel (a to bylo s výjimkou Twitteru a Flickeru opravdu vše) fungovalo bez problémů.


  Odeslání fotografie

Všechny tyto funkce lze samozřejmě vyvolat i později a třeba pro již uložený obrázek. Já jsem si však v průběhu používání tohoto programu zvykl na výše uvedený postup.

Katalog obrázků

Další důležitou funkcí tohoto programu je umožnit uživateli pohodlné prohlížení obrázků. K tomu můžete přistoupit různě. Buď chcete prohlížet obrázky, které máte v dokumentech, fotografie, které jste pořídili integrovaným fotoaparátem nebo obrázky v jiných složkách, které jste si označili jako oblíbené. Také lze tvořit z obrázků vlastní alba. Poslední možností je prostě procházet celou stromovou strukturu přístroje. V tomto případě program funguje jako klasický správce souborů, jen zobrazuje pouze grafické soubory.

S jednotlivými obrázky lze provádět všechny myslitelné operace:

 • Prohlížet si jednotlivé obrázky a jejich vlastnosti. Zde se mi velmi líbí měřítko zvětšení obrázku. Stačí posunout prstem jedním směrem a obrázek se zvětší, posunu prst zpět a obrázek se zmenší.


  Prohlížení obrázků

 • Spustit si prezentaci. Lze si nastavit rychlost prezentace, různé přechody, hudbu na pozadí. Prostě téměř vše, na co jsme zvyklí u „slideshow“ z počítače.


  Slideshow

 • Obrázky třídit a zobrazovat si pouze ikony, názvy nebo i podrobnosti.

 • Obrázky kopírovat, mazat, přejmenovávat.

Závěr

Program Resco Photo Manager je ideálním programem pro práci s obrázky, fotografiemi, prostě grafickými soubory. Musím říct, že jsem nevymyslel žádnou funkci, která by mi zde chyběla. Po dobu mého testování program fungoval rychle a spolehlivě.

Pro někoho může být drobnou nevýhodou, že není lokalizován do češtiny. K ovládání tohoto programu však angličtina není příliš mnoho potřebná. Snad jen k různým nastavením, kterých program obsahuje celkem dost.


Kategorie Práce s fotografiemi
Výrobce Resco
Licence Komerční
Verze 7.03
Nároky Windows Mobile 2003
Windows Mobile 5
Windows Mobile 6
Cena 24,95 U$
Download photomanen.cab - 3,3 MB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4492