PDASoft

Acer n10
Publikováno: Pondělí, 23.08. 2004 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


Firma Acer se nikdy nesnažila dobýt přední příčky prodejů PDA, spíše bokem vyvinula několik typů pro komplexnost výroby. Rozhodně se její výtvor ale v mnoha ohledech povedl a vzhledem k ceně nového i staršího Aceru n10 se může jednat o velice zajímavou koupi - výkupní cena v bazaru obvykle činí 3500 korun, takže i člověk toužící po mp3manu může získat za málo peněz hodně muziky - i když rozhodně ne kolibřích rozměrů.


Letmé seznámení

Acer tímto modelem následoval design starších Compaq iPaqů - místa dostalo PDA požehnaně a ani na váze se nešetřilo, alespoň bráno z dnešního pohledu, kdy iPaqy nejnižší řady mají kolem 120 gramů a i výkonnější typy jsou přinejmenším dobře designově propracované. Acer n10 je poněkud cihlovatějšího rázu, i když necelých 170 gramů je akceptovatelných už proto, že obsahuje akumulátor se solidní kapacitou 1500 mAh (a nic menšího by mu rozhodně neprospělo). A v podobném stylu je Acer n10 celý: masivní, skvěle padnoucí stylus, na který si jistě nikdo stěžovat nebude, opticky mohutný displej s tradiční zobrazovací úhlopříčkou 89 mm, obrovská díra na vrchu přístroje pro Compact Flash karty typu I i II a má i druhý slot na SD kartu...

Klady a zápory

Jako už obvykle, při této recenzi čerpám z vlastních zkušeností - Acer mám už přes 2 měsíce a provedl jsem s ním několik zajímavých kousků včetně upgrade firmware nebo působení vlhkosti. Oběma těmito zkouškami prošel v pořádku - upgrade mi sice trval poněkud déle než by bylo optimální, protože jsem nebyl schopen najít správnou posloupnost zmáčknutých tlačítek, ale nakonec se zadařilo. Test působení vody byl poněkud nechtěný - za menší průtrže mračen jsem byl nucen překonat vzdálenost dělící mě od autobusové zástavky k bytu, kam jsem dorazil totálně promočený včetně spodního prádla - a Acer se mi pohupoval v kapse bez obalu. Ale přežil . Takže masivní konstrukce se sice nedrží v ruce nejlépe, ale ochrání. Kladně bych hodnotil i obsah krabice: najdete zde vcelku hezký obal na PDA, kabel na synchronizaci, nabíjecí kabel, CD s programy a lokalizací a samotné PDA. Vcelku slušné. Obvykle první pohled padne na displej a ten má Acer n10 docela slušný, i když hůře viditelný z mezních uhlů (písmena tloustnou a tmavnou). Rozhodně velmi potěší slot na Compact FlashI/II a slot na SD/MMC, ten ale není SDIO takže nepřipojíte například SD bluetooth apod. Kapitolou samu pro sebe je zvuk - reproduktorek je chrchlák a to mu ještě fandím. Málokterý kapesní počítač hraje tak hrozně jako Acer, jedná se spíš o zvuky pro budík. Ačkoli v jiných recenzích byl hodnocen jako průměrný, jsem zmlsaný z iPaqu 1915, který je svým zvykovým projevem neuvěřitelně na výši. Porovnám-li zvuk s Palmy, pak je podobně příšerný jako na Tungstenu C a rozhodně horší než u Zire 71 a Tungstenů. Naopak skvělý je výstup na sluchátka - zvuk je skvěle plastický a poslech hudby je požitkem. Zde se žádný z Palmů zdaleka nechytá. (Porovnávány stejné písničky z SD kartičky, sluchátka Koss Porta Pro a různé přehrávače). Bohužel jsem nezkoušel žádné další Pocket PC abych mohl říct, jestli je zvukový výstup u Aceru světlou výjimkou nebo standardem, oproti konkurenčnímu Palmu je však kvalita skutečně nesrovnatelná.

A pomalu se dostáváme ke konci: ačkoli má Acer n10 velmi kapacitní akumulátor, jeho výdrž je poněkud malá - výdrží jen krátce přes 6 hodin. Jako příjemnou výhodu bych viděl množství tlačítek - na pravé straně je "šoupátko" na blokování kláves a vypnutí displeje - velice užitečná věc. Dále pak ještě tlačítko na spuštění mikrofonu (popřípadě jiné nastavené aplikace). Levá strana je ještě bohatší - je zde jog dial, skvělý na čtení knížek a tlačítko na spuštění menu windows. Krom něj je z boku slot na SD, kartička však o něco přes milimetr vyčuhuje a občas může dojít k jejímu vysunutí při neopatrné práci. Na pravém boku je také infraport, ten má ale mizerný dosah. Na vrchu přístroje je již řečený slot na Compact Flash a výstup na 3,5 mm sluchátka. Na spodu přístroje je dírka na nabíjení, na synchronizaci a slůtek na hard reset. Vzadu je pak dírečka na soft reset, na který ani nemusíte odšroubovávat stylus - plně postačí jeho přední hrot. A vzhledem k tomu, že je zadní strana kompaktní, je jasné, že baterie je nevyměnitelná. Zbývá přední strana, kde je jako obvykle displej, pětisměrný joystick a čtveřice tlačítek, sestava, kterou netřeba rozebírat. Poslední slovo bych měl ještě k paměťovým kartičkám: čtení z nich je velmi, ale opravdu velmi pomalé. Pro častější spouštění objemnějších programů (TextMaker, PlanMaker, oblíbené hry...) je nutností umístit je do RAM paměti. Na mp3 a video však karta stačí.

Závěr

Acer n10 je kompromisem - nenabízí žádné zázraky, v podstatě na dnešní dobu mírně podprůměrnou v ýbavu, ale na druhou stranu pár příjemnůstek jako jog dial, dva sloty na karty a skvělý výstup na sluchátka. Z nich pak jsou odvozené výhody - skvělé je čtení elektronických knih, poslouchání mp3 a s využitím obou slotů nejspíš i velké množství místa, případně dalšího příslušenství pomocí CF karet. Naopak nepříjemná je jeho velikost i váha, reproduktorek a pomalá práce s paměťovými kartami. Procesor na frekvenci 300 MHz je dostatečný na sledování videa, ale poslouchání mp3 a náročnější práci s textem už nestíhá. Paměť je z velké části přístupná - uživatel má k dispozici bezmála 63 MB (ne jako u iPaqu 1915 54 MB z 64). Tyto nevýhody jsou však vyrovnány nízkou cenou, takže se Acer n10 jistě může stát oblíbeným domácím mazlíčkem pro méně náročné uživatele i pro amatéry, kteří nemusejí svou cihličku chovat v peřinkách a mohou svému PDA dopřát i nějakou tu ránu - Acer n10 toho vcelku dost ustojí.

Technické parametry

Výrobce: Acer
Model: n10
Operační systém: PocketPC2002 , PocketPC2003
Procesor: Intel® PXA255 300 MHz
Displej: 3,5" TFT displej s rozlišením 240 x 320
Paměť: 64 MB RAM, 32 MB flash
Rozhraní: IrDA port, SD, MMC, CF I/II slotTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=476