PDASoft

Nokia E5 - cenově dostupný Symbian s QWERTY
Publikováno: Pondělí, 04.10. 2010 - 00:00:00
Téma: Recenze hardware


Moderní chytrý telefon s operačním systémem Symbian a QWERTY klávesnicí pod displejem. Telefon vychází z konceptu vyzkoušeném na starších modelech E63, E71 a E72, oproti kterým se však může pochlubit nižší cenou. Telefon ohlášený v dubnu se právě v těchto dnech začíná prodávat.



Klíčové vlastnosti:

  • Rozměry: 115 x 58,9 x 12,8mm, hmotnost: 126 g
  • Provedení: klasické s hardwarovou QWERTY klávesnicí pod displejem
  • Displej: 2,4 palcový s rozlišením 320 x 240 bodů
  • Fotoaparát: pět megapixelů, Full focus (EDoF), LED blesk
  • Integrovaná aGPS
  • 3,5 mm AV konektor, microUSB konektor, 2 mm nabíjecí konektor
  • Napájení: Li-Ion akumulátor BL-4D s kapacitou 1200 mAh
  • Podporované sítě: GSM a WCDMA (900/ 1900/ 2100 MHz nebo 850/ 1900/ 2100 MHz), podpora datových přenosů HSDPA (až 10,2 Mpbs) a HSUPA (2 Mbps)
  • 250 MB interní paměti, 256 MB RAM, slot pro microSDHC karty
  • Dostupná barevná provedení: černé, bílé, modré, hnědé a šedé
  • Obsah prodejního balení: Nokia E5, baterie BL-4D, datový kabel, nabíječka, stereofonní sluchátka, paměťová karta s kapacitou 2 GB

Design ... a nutné kompromisy

Pro mobilní telefony většiny výrobců je typické, že jejich vzhled se mění v postupných periodách vždy po několika letech. Pro jedno období tak mohou být typické ostré hrany a čtvercové tvary a pro další například neobvykle ztvárněná tlačítka. V dalším období pak přijdou opět do módy oblé křivky s co největším zakulacení boků nebo i zadní strany.

Tyto proměny mohou mít často vliv i na specifikace samotných přístrojů. To se týká i dnešní novinky - díky menším rozměrům by se sem nevešla standardní baterie využívaná u ostatních telefonů E series a výrobce tak sáhl po akumulátoru BL-4D se zmenšenou kapacitou 1200 mAh. To je jeden z kompromisů, které musely přijít, nicméně se nemusíte nijak děsit - typický uživatel modelu E5 by měl i tak na jedno nabití se svým telefonem na jedno nabití zvládnout vydržet dva až tři dny.

K dalším výraznějším kompromisům v provedení dojít nemuselo, citelnější změny poznamenaly displej a fotoaparát.

QVGA displej je vyroben pouze levnější transmisivní TFT technologií, zatímco modely vyšších řad E61, E61i, E71, E63 a E72 jsou vybaveny pro Nokii typickým transreflektivním displejem. Výhodou druhého zmiňovaného je lepší věrnost zobrazení a čitelnost na silném světle - typicky na slunci. V interiérech rozdíl nepoznáte. Velmi zajímavé by bylo porovnat ceny obou displejů - k této informaci se ale jen tak někdo nedostane.. Stále se ale jedná o kompromis, který bude podle mého názoru většina lidí schopna akceptovat.

Ono je totiž mnohem více telefonů od Nokie, které mají s čitelností na jasném světle potíže. Dobrým důkazem jsou třeba Nokie N85 a N86 s OLED displejem nebo modely vybavené dotykovým displejem. U obou se to ale dalo pochopit - OLED displeje výměnou nabídly mnohem lepší barvy v interiérech a sníženou spotřebu a druhé zcela nový způsob ovládání telefonu. Ale u Nokie E5 je to zkrátka pouze šetřením.

U fotoaparátu je již šetření pochopitelnější. Oproti ostatním modelům (např. E72) sice chybí automatické ostření, ale alespoň si zachoval použitelné rozlišení pět megapixelů. Levný snímač i optiku ale zachraňuje výborná technologie EDoF, která dokáže při fotografování běžných scén skutečné divy.

Jistě je pravdou, že se fotoaparátům s automatickým ostřením nevyrovná, díky EDoF je však fotoaparát pro řadu běžných příležitostí dostačující a běžným uživatelům by měl stačit. A pokud někdo přece jen potřebuje kvalitní fotky, nechť si zvolí např. Nokii E72.

Hardware

Ale zpět k telefonu jako takovému. První dojmy z konstrukce telefonu jsou výborné - robustní plastové tělo je doplněno ocelovým proužkem na čelní straně a krytem baterie ze stejného materiálu. Kryt baterie je uchycen pomocí výstupků na obou stranách ve stylu Nokie E71, což je mnohem lepší systém než u E72, kde se daly hrany krytu mačkat až příliš snadno.

Jediným ovládacím prvkem umístěným na bok je klávesa pro regulaci hlasitosti. Její stisk je ale nepřiměřeně tuhý a třeba při řízení je téměř nemožný, protože budete potřebovat obě ruce - to se nepovedlo.

Stěžovat si nelze na rozmístění konektorů. 2,5 mm konektor pro nabíječku, 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek i microUSB konektor pro přenos dat i nabíjení (ano, pro nabíjení jsou připraveny dvě možnosti) jsou umístěny na horní straně. Ideální pro umístění telefonu do různých držáků či kolébek.

Rozložení jednotlivých prvků na čelní straně je velmi podobné modelům, za kterých E5 vychází. A nutno říci, že si z nich bere to nejlepší - příkladem budiž např. rozšířený mezerník s možností rychlé aktivace LED diody jako baterky, skvěle tvarované klávesy a zvýrazněná tlačítka pro vstup do manu a zpráv. Novinkou bude pro mnohé sdružení tlačítka s červeným sluchátkem a vypínače, rychle si však zvyknete.

Nokia E5 je vůbec první Nokií se systémem Symbian, která se může pochlubit osazením 256 MB paměti RAM. Nokia E72 má po spuštění k dispozici 42 MB volné RAM a ačkoli se to může zdát dostatečné, nastávaly okamžiky, kdy začala paměť docházet. Nokia E5 má po startu k dispozici 171 MB volné RAM a zde by jste na problémy již opravdu narazit neměli. Výkon je opravdu dobrý - z části je to zapříčiněno velkou pamětí, z části pak určitě také (na Symbian) rychlým procesorem s frekvencí 600 MHz.

Uživatel má pro sebe v základu k dispozici i zcela dostatečných 200 MB úložného prostoru pro nejrůznější data. Je docela škoda, že se Nokia o dostatečném množství paměti dokázala poučit až nyní a uživatelům jej dává nejprve k dispozici v levném telefonu se slabým displejem, jehož uživatelé by na problém limitované paměti možná nenarazily ani tak. Každopádně doufejme, že u následujících modelů se stane takováto paměť standardem.

Škoda poslední věci související s pamětí - špatného umístění slotu pro paměťovou kartu formátu microSDHC. Výrobce jej totiž umístil až pod baterii - při výměně karty tedy budete muset vypnout telefon, sundat zadní kryt a vyjmout baterii. Pokud často měníte nebo vyndáváte karty, bude to problém, opět ale předpokládám, že typické uživatele, na které je tento model mířen, to příliš trápit nebude.


Dokončení zítra...


Zdroj: Steve Litchfield pro all about symbian.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4927