PDASoft

Proč platit za software, když mohu používat bezplatné služby?
Publikováno: Pondělí, 22.11. 2010 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


O přechodu z placeného MobileMe ke službám, jejichž používání je zdarma nebo za velmi nízký měsíční poplatek.
Mé používání strojů na platformě PC bylo vždy spjato s množstvím nejrůznějších problémů, výdaji a frustrací. Od momentu, kdy jsem za nekřesťanské peníze pořídil své první Pentium 75 jsem se nikdy nedokázal zbavit pocitu, že vše dokáže bezchybně pracovat po delší dobu. Totéž by se dalo říci i o používání chytrých telefonů, které jsou také velmi náchylné k různým chybám, a za celou dobu si vzpomínám jen na několik málo období, kdy by se alespoň jednou týdně neobjevil větší či menší problém.



Kromě nejrůznějších hardwarových problémů (viry, nestabilita apod.), které se mi z větší části podařilo vyřešit koupí Macu Mini, se mi nikdy také nepodařilo k mé plné spokojenosti vyřešit volbu softwaru pro PIM a komunikaci. Zkrátka se mi nedařilo najít takové služby, které by mi plně vyhovovaly ve všech ohledech. Nakonec se mi ale poštěstilo a našel jsem službu, která mi takovýto luxus poskytne za velmi rozumná měsíční poplatek (0,69 Libry).

E-mail

Několik let jsem ke správě své pošty, kalendář, kontaktů a úkolů používal Microsoft Exchange účet. Byla to šikovná věc, zejména při testování smartphonů, postupem času jsem ale zjistil, že zde využívám pouze e-mail.

Nyní vlastním svou osobní e-mailovou doménu (mailstm.co.uk), na které svůj účet spravuji přes klasické IMAP připojení s podporou složek, bez níž bych se neobešel. Výsledkem je tedy snížení ceny ze 4,99 Liber za měsíc na 0,96 Liber za měsíc za stejně dobře fungující službu. Můj nový poskytovatel mi také přenesl do nové schránky mou starší poštu.

Kalendář

MobileMe sice splňovalo většinu mých nároků, ale podobně jako mnoho dalších lidí jsem kalendář velmi často spravoval ze svého iPhonu. Kalendář na iPhonu mi svou koncepcí vyhovoval, totéž se ale bohužel nedalo říci o iCal na Macu.

Mé další hledání směřovalo ke Google Calendar, který jsem se rozhodl vyzkoušet a svůj kalendář přenesl sem. Synchronizace s iPhone byla bezproblémová. Takto jsem tedy vyřešil otázku ohledně nástrojů pro organizaci mého času.

Kontakty

V adresáři mám přes 2000 kontaktů, skutečnost, že 1900 z nich jsem nikdy nepoužil, není podstatná, pro všechny případy jsem si je chtěl uchovat všechny a přenést si je s sebou. Export z adresáře v Macu ve formátu vCards byl otázkou několika kliknutí a jejich import do Google Calendar byl také okamžitý. Pak již jen stačilo na iPhonu nastavit synchronizaci.

Poznámky

Pro práci s poznámkami používám na programy Awesome Notes (na iPhone) a EverNote. Ne každý má Awesome Notes rád, ale s EverNote spolupracuje bezchybně. EverNote používám nyní v bezplatné podobě a musím říci, že mým potřebám vyhovuje perfektně. Kdykoli a kdekoli tak mám vždy k dispozici veškeré informace, které mohu potřebovat.

Sbohem, MobileMe

Až mi příští rok vyprší licence na MobileMe, již ji nebudu obnovovat. V současné době jej nepoužívám a ušetřených 59 Liber za rok se vždy hodí. Netvrdím, že je to špatná služba - až na pomalé webové rozhraní nabízí vše potřebné, na druhou stranu je ale pravda, že nenabízí také skoro nic navíc oproti službám, které například u Googlu můžete používat zdarma. Patří sem např. Google Docs, Gmail, Google Calendar, Google Contacts a tento výčet by mohl pokračovat. Navíc si můžete být jistě, že jakýkoli případný výpadek bude velmi rychle vyřešen, protože Google si nechce dovolit negativní publicitu. V tomto ohledu si připadám dokonce bezpečnější než dřív. Mnoho mých přátel mi tvrdí, že je bláznovství svěřovat Googlu tolik osobních informací, osobně ale nevidím rozdíl v tom, jestli jsou má data uložena na serverech Googlu nebo Applu.

Totéž se dá říci i o balíku iWork. Proč bych měl utrácet relativně dost peněz za programy, když jsou k dispozici zdarma poskytované programy či služby, které udělají stejnou práci?

S používáním bezplatných aplikací jsem začal u svých chytrých telefonů, nyní se jej snažím v co největší možné míře aplikovat i na počítač. Přestal jsem používat Office 2008, protože je moc pomalý. Použitelné je Entourage. Mozilla Thunderbird je povedený e-mailový klient, který toho nabízí mnohem víc, než standardní program. Místo standardního kalendáře a adresáře používám Google. Beans je skvělým textovým editorem, který používám pro většinu své práce. Dalším povedeným programem pro Mac je správce a editor fotografií Seashore. Mezi další často používané aplikace pak patří HandBrake, Firefox, VLC, Tooble nebo ZumoCast – všechny jsou zdarma a všechny jsou skvělé. Jednou z mála výjimek je editor fotografií ImageWell, který využívám pro některé své specifické projekty. Nikdy jsem si nemyslel, že je pro Mac k dispozici tolik kvalitního bezplatného softwaru, který nakonec nahradil většinu vestavěných základních aplikací, jež toho v základu většinou mnoho nenabídnou. iPhoto není špatné, ale je pomalé, Mail by byl použitelný, Safari je nejméně spolehlivým prohlížečem, který jsem kdy používal. Naštěstí jsou zde dobré alternativní možnosti.

Část těchto rozhodnutí vyplývá i z toho, že nechci být závislý na platformě svého smartphonu – jak služby od Googlu, tak i EverNote je dnes možné používat prakticky na jakémkoli současném mobilním systému. A mimochodem – díky hardwaru od Apple a softwaru od Googlu mám konečně pocit, že věci fungují k mé plné spokojenosti a vše mám pod kontrolou.


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4999