PDASoft

MS se vyjádřil k hackování WP7 a podle všeho mu to zatím nevadí
Publikováno: Sobota, 27.11. 2010 - 15:14:49
Téma: Hardware Windows Mobile


Jen chvíli po vydání nástroje na udemknutí WP7 se k tomu oficiálně vyjádřil i samotný Microsoft. Používání běžně nedostupných funkcí a instalaci neoficiálních aplikací sice přímo neodsuzuje, místo toho jen doporučuje to nedělat.Od vydání nástroje ChevronWP7 mají i obyčejní uživatelé možnost instalovat neautorizované aplikace podobně jako softwarový vývojáři se speciální vývojářskou registrací, která běžně stojí 99USD ročně. Cílem je umožnit lidem instalovat neoficiální, experimentální, případně vlastní aplikace, které z nějakého důvodu nejsou k dispozici v oficiálním Windows Phone Marketplace. Lze však očekávat, že si uživatelé budou telefony odemykat za účelem šíření nelegálních kopií softwaru, podobně jako je tomu u jailbreakovaných iPhonu s Installous.

Už před dvěma týdny přišel MobileTechWorld s informací, že je možné pomocí ATOM XML feedu stahovat aplikace pro WP7 ve formátu XAP včetně zcela nezabezpečeného přístupu ke zdrojovým kódům, přičemž jedinou ochranou proti zveřejnění zdrojového kódu je speciální opatření na straně vývojáře označované jako Obfuscator. Budoucí software tak bude pravděpodobně už zabezpečený, nicméně všechny starší aplikace jsou ke značné nelibosti jejich autorů zcela nechráněné. A že je takových aplikací poměrně dost, dokládá aktuální zpráva z oficiálního Windows Team Blogu, podle níž je v Marketplace už na 3000 aplikací.

Poslední překážkou proti šíření softwarového pirátství ve velkém tak v současnosti zůstává už jen omezení Microsoftu na maximálně 10 vývojářských aplikací instalovaných mimo Marketplace, což zatím platí i pro ChevronMP7.

Microsoft k celému problému vydal následující prohlášení:
Předpokládali jsme, že se lidé budou snažit telefony odemknout a zkoumat operační systém. Pro nejlepší možný uživatelský komfort doporučujeme, aby lidé své telefony s Windows Phone používali tak, jak je dostanou od výrobce. Pokusy o odemknutí zařízený by mohly porušit záruku, vyřadit funkce telefonu, přerušit přístup ke službám Windows Phone 7, nebo trvale znemožnit používání telefonu.

Jinými slovy MS potvrdil, že s hackováním WP7 počítal a že takový postup není úplně bez rizika. V prohlášení však možná trochu překvapivě chybí jakékoli náznaky konkrétních opatření proti takovému postupu, takže nelze vyloučit, že by Microsoft mohl ChevronWP7 alespoň prozatím tolerovat. Konec konců dokud se jeho prostřednictvím nezačne šířit nelegální software a vývojáři oficiálních aplikací nezačnou přicházet o peníze, může být ChevronWP7 pro celou platformu velkým přínosem.

Prameny: MobileTechWorld, oficiálního Windows Team Blogu, winrumors, Engadget

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5006