PDASoft

Palm Pre 2 - Hardware
Publikováno: Středa, 16.03. 2011 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Palm Pre 2 je velmi zajímavý telefon se systémem webOS, který však přichází ve velmi nešťastnou dobu. Na trh se již chystá Pre 3, které nabízí výrazně více vylepšení a navíc se na trh dostane již pod logem společnosti HP. Jako nevýhodu lze označit také značnou podobnost se starším modelem a relativně málo vylepšení. I přesto se jedná o povedený telefon, který může řadě uživatelů dokonale vyhovovat.Palm Pre 2 je trochu zvláštním přístrojem. Jedná se o nástupce ne zcela úspěšného původního Pre, zároveň se ale na trh dostane dříve, než očekávaný HP Pre 3. Kvůli tomu se tento model dostává do velmi nezáviděníhodné pozice. Kdyby HP nepředstavila své nejlepší přístroje s docela velkým předstihem, možná by měl tento přístroj lepší vyhlídky, takto si jej zřejmě moc zákazníků nekoupí. Ale možná se mýlím a opak se stane pravdou. Sám jsem o přístroji pochyboval, ale možnost si jej na několik dní vyzkoušet můj názor docela změnila.

Klíčové vlastnosti:

 • WebOS 2.0
 • Multitasking
 • 3,1“ dotykový displej s podporou multitouch
 • Výsuvná čtyřřádková QWERTY klávesnice
 • Vyhledávání Just Type
 • HP Synergy
 • Podpora kopírování a vkládání textu (Copy & Paste)
 • Možnost používat až 16 Exchange účtů
 • Více než 3000 dostupných aplikací
 • 3,5 mm jack konektor
 • 16 GB vnitřní paměti

Až doposud byly moje zkušenosti se systémem webOS velmi kusé a nikdy nebyly založeny na možnosti nějaký takový přístroj používat delší dobu. Možnost vyzkoušet HP Pre 2 jsem proto uvítal, protože znamenala šanci proniknout hlouběji do tajů této zajímavé platformy. Výsledek je plný neočekávaných zjištění, o která se s vámi postupně rozdělím. Pojďme ale začít nejprve hardwarem.

Spolu s uchopením telefonu jako bych se přenesl do éry před nástupem iPhonu. Nikdo nemůže pochybovat, že telefon pochází z dílen společnosti Palm. Duch Palmu dýchá z krabičky, příslušenství i samotného telefonu. Telefon je vzhledově originální, je plný nejrůznějších drobných detailů a dost se liší od dnešních moderních přístrojů s velkými displeji, kterými je v současnosti trh přesycen, a všechny vypadají úplně stejně.

Tvar telefonu mi zpočátku hodně vadil. Telefon je nezvykle kulatý a nesedly mi ani jeho proporce – vzhledem k malým rozměrům je totiž docela tlustý. Vzhledem mi připomínal kapesní rádio z osmdesátých let, která na sobě také neměla žádné hrany. Postupem času jsem si na tvar přístroje ale začal zvykat a nyní mi naopak přijde docela přirozený. Telefon se díky svému tvaru docela dobře drží v ruce a to platí zejména v případě, kdy máte vysunutou klávesnici. Její přítomnost jsem ocenil zejména v případě psaní jakýchkoli delších textů. Oproti telefonům, které klávesnicí nejsou vybaveny, má Pre 2 velkou výhodou.

Obsah balení

U příslušenství je vidět, že si s ním někdo dal práci a vše pečlivě připravil. To je vidět i u napájecího adaptéru s odnímatelným USB kabelem a dokonce i u dokumentace. Dodávaná sluchátka sice kvalitou nepatří k tomu nejlepšímu, ale to je u dnešních chytrých telefonů docela běžnou záležitostí.

(Druhé) dojmy

Jak jsem již naznačil, první dojmy nebyly úplně ideální, proto je přeskočím a zaměřím se na mé pocity z telefonu získané až po té, co jsem jej nějaký čas používal. Až na jeden velký problém se mi nepodařilo přijít na nic, na co bych si mohl ztěžovat. Spokojen jsem byl se zvukem hlasitého reproduktoru i displej dobře čitelný i za různých světelných podmínek. Displej však naráží na limit v podobě svých rozměrů – u řady činností jsem si říkal, že si přímo žádají větší prostor pro zobrazení. Myslím, že to by lidem ukázalo, jak systém skutečně vypadá a umožnilo ho mnohem lépe porovnat s iOS, Androidem a dalšími platformami. Hardware telefonu je zkrátka na první pohled dost odolný od dnešních přístrojů a moderní netrpělivý člověk se ani nepokusí zamyslet nad tím, že to nemusí být ke škodě.

Největší překážkou při používání pro mě však byla klávesnice, která je jednoduše moc malá. I u klávesnice je vidě inspirace staršími modely společnosti Palm, Treem 650 počínaje. To však nic nemění na tom, že její tlačítka jsou příliš malá, umístěná příliš blízko u sebe a umístěná příliš na spodku výsuvné části. U přístroje, který je určen hlavně ke komunikaci, je to podle mého názoru snad až moc ústupků. Slabou útěchou je pak skvělé vyvážení přístroje v ruce i jeho pohodlné držení.

Zrcadlová zadní část výsuvného panelu je pak podobnou šíleností jako klávesnice. Kdyby se jednalo o telefon pro ženy, pak bych to možná pochopil, ale takto? Kolik uživatelů o to bude stát? Někdo bude argumentovat tím, že zrcátko při běžném používání není vidět, každý si jej ale ihned všimne v době, kdy budete telefonovat. Inu, zvláštní počin ze strany výrobce.

Zatím Vás telefon příliš neuchvátil? Inu můžu vám říci, že ve druhé části tomu tak určitě bude.


Dokončení zítra...


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5155