PDASoft

Futuristický Sony Ericsson Xperia Arc se systémem Google Android 1. část
Publikováno: Středa, 04.05. 2011 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


Xperia Arc je žhavá novinka společnosti Sony Ericsson, která se může pochlubit skvělým displejem, minimální tloušťkou, špičkovou výbavou nebo nadstandardním příslušenstvím. Mezi další její výhody pak patří povedený digitální fotoaparát či microHDMI konektor. Výrobce to tentokrát nepřehnal ani se softwarovými úpravami, díky čemuž vznikl jeden z nejlepších chytrých telefonů současnosti.



Když jsem na test současně obdržel telefony Sony Ericsson Xperia Play a Sony Ericsson Xperia Arc, automaticky jsem se rozhodl pro první jmenovaný, protože o druhém z telefonů jsem se domníval, že se bude jednat pouze o další z řady Android telefonů s velkým displejem a specifikací shodnou s řadou jiných současných telefonů. Ani svým vzhledem se zaoblenou zadní stranou mě telefon příliš nezaujal. Ale...

Příští generace iPhonu by se měla více podobat právě Xperii Arc než iPhonu 4. HTC, Samsung, Motorola i další výrobci by si měli Xperii Arc dobře prohlédnout, protože novinka působí jako vystřižená ze sci-fi a můj iPhone 4 vedle ní nevypadá příliš přitažlivě.

Ne, vážně si nedělám legraci. Xperii Arc nedokážu přirovnat k žádnému jinému telefonu, který jsem měl možnost používat a opravdu působí jako první prototyp smartphonu nové generace. Přístroj působí opravdu jako pouhá destička s displejem se skvěle rozloženou hmotností dávající zapomenout i celkově větším plošným rozměrům telefonu. Designově ojedinělé provedení zadní stěny navíc také přispívá k pocitu, že v rukou nedržíte nic víc než displej. Tak moc je telefon tenký. Mnoho telefonů vypadá skvěle na reklamních fotografiích, ale když je vezmete do ruky, je skvělý pocit pryč. Zde nic takového nehrozí, Xperia Arc je skvěle vybalancovaný telefon ve všech ohledech.

Dobré dojmy nijak nepokazí ani dodávané příslušenství. V krabičce spolu s telefonem totiž naleznete 8 GB microSD kartu, stereofonní sluchátka, microUSB kabel, redukci z microHDMI na klasické HDMI, síťovou nabíječku a ochrannou fólii na displej (jedna je navíc již aplikována na displeji). Sony Ericsson si tak dal stejně jako v případě Xperia Play s výběrem příslušenství viditelně práci a nezbývá než doufat, že tím inspiruje i ostatní výrobce k tomu, aby ke svým přístrojům dodávali o něco víc, než jen nutný základ. Je totiž pravda, že výrobci by si měli zákazníky, kteří za telefon utrácejí tolik peněz, alespoň trochu hýčkat.

Telefon vypadá opravdu dobře a tento pocit vás neopustí ani v momentě, kdy jej vezmete do ruky. Ale je to pouze jeho vzhled, co jej činí tak jedinečným? Když si telefon více ohmatáte, zjistíte, že stejný dojem kromě designu způsobuje také hodně nízká hmotnost a zejména pak super tenké tělo přístroj s plochou čelní stranou. Slovy se to však vysvětluje dost těžko, doporučuji zajít do nejbližšího obchodu s mobilními telefony a Xperii Arc si vyzkoušet na vlastní oči. Pak mě jistě pochopíte.

To vše je skvělé, ale jak si telefon vede v porovnání s ostatními Androidovými smartphony s velkým displejem? On si nevede jako ostatní konkurence, a to z jednoho důvodu – ačkoli to není iPhone, je to první přístroj, ze kterého budete mít přesně takový pocit.

Opět nedokážu vyjádřit, jak důležitý tento bod je. Libovolný jiný telefon, který jsem testoval během posledního roku, se zkrátka choval jako telefon, a vše s tím související bylo dopředu dobře předvídatelné. Způsobené to do velké míry jistě bylo stále se opakujícími operačními systémy i snahou napodobovat iPhone. Opět těžko uchopitelný pocit – ale Xperii Arc jsem prostě vzal a začal používat. Nepřemýšlel jsem nad operačním systémem ani ničím podobným, prostě jsem jej používal. A to je ono, právě po tom toužím. A jistě po tom touží i řada dalších uživatelů.

Pojďme si však telefon popsat blíže. Pod displejem se nacházejí pouze tři tlačítka s tím, že zcela chybí tlačítko pro aktivaci vyhledávání a tlačítko pro návrat o krok zpět se usídlilo vlevo. Sony Ericsson již stejné rozložení, které se však liší od většiny ostatních Android telefonů, použil u Xperia Play. Není to nic zásadního, ale určitá konzistentnost by se hodila (měl by si ji vynutit samotný Google?). Ono je např. umístění tlačítka pro návrat zpět na levou stranu logické, ale pokud jste zvyklí používat jiný telefon s Androidem, budete si chvíli zvykat.

Jack pro připojení sluchátek se nachází ve vrchní části levé strany a jeho umístění nelze nic vytknout. S umístěním dalších prvků jsem byl však již spokojený méně. Vypínač se sice nachází na vrchní hraně, je ale umístěný hodně do leva, takže se mi používal docela složitě. Pokud totiž telefon ovládáte pravou rukou, je kvůli větším rozměrům toto tlačítko docela těžko dosažitelné (a to i navzdory mým větším prstům). Konektor pro připojení HDMI kabelu umístil výrobce na pravou část vrchní hrany. Pravou stranu si pro sebe uzmul microUSB konektor (nevýhodné pro synchronizační kolébky a další podobné příslušenství), relativně malá tlačítka regulace hlasitosti a pohodlná spoušť fotoaparátu ve spodní části.

Ačkoli si na toto uspořádání během několika málo hodin zvyknete, domnívám se, že Sony Ericsson mohl vše rozmístit o něco inteligentněji. Možná však bylo toto rozmístění vynuceno vnitřním uspořádáním elektroniky, takže jej telefonu nakonec mile rád odpustím. Svým designem jej totiž bohatě vynahradí.


Dokončení zítra...


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5207