PDASoft

Kde hledat ty správné aplikace?
Publikováno: Pátek, 26.08. 2011 - 00:00:00
Téma: Apple iPhone


Aplikací pro iOS existuje již obrovské množství. Všechny jsou sice pouze na jednom jediném místě – v internetovém obchodu App Store – ale vyznat se v jeho nabídce a najít ty skutečně kvalitní aplikace nemusí být jednoduché. Jsou však různé způsoby, jak si pomoci.



Mám rád způsob distribuce aplikací z jednoho centrálního místa, jakým je např. právě App Store pro iOS zařízení. Právě iTunes je ale docela nešikovné v případě, kdy hledáte aplikaci pro konkrétní účel, a zároveň neznáte její název nebo alespoň autora. Jedinou možností je pak vyhledávání skrze zadání klíčového jména a následné procházení všech výsledků. Výsledků však může být skutečně hodně a navíc chybí jakákoli možnost jejich filtrování. Jsem si také docela jistý, že vyhledávání bere v potaz pouze názvy programů, ale nikoli jejich popis. Verze pro iPAD je již lepší, protože umožňuje výsledky vyhledávání třídit a filtrovat.

Pojďme se však podívat i na další možnosti, jak si pomoci při vyhledávání aplikací pro vaše zařízení.

Prvním z řešení může být vestavěný App Store „Genius“. Ten podle mých zkušeností někdy funguje velmi dobře, jindy si ale zase pokládám otázku, co autoři při přípravě vyhledávání kouřili.

Co má tedy člověk dělat? Jak se vyznat v tom obrovském množství aplikací, nemluvě pak o změnách jejich cen? Jak vyhledat tu nejlepší aplikaci? Netvrdím, že znám všechna místa pro jejich vyhledávání, ale určité zkušenosti již mám, a o ty se s vámi podělím.

Webových stránek zaměřených na tuto problematiku existuje celá řada. Osobně jich ve více-méně pravidelných intervalech procházím okolo dvaceti, protože zde získávám podněty pro informace o novinkách a recenze. Některé z nich se zaměřují hlavně na změny cen, další pak informují o nových programech, další se zaměřují zejména na hry, jiné jsou pak všeobecné. Vypátrat mezi nimi ty nejlepší nemusí být jednoduché, přesto vám je nabídnu na následujících řádcích.

Nepostradatelný je pro mě AppShopper. AppShopper přejímá položky z App Store a znovu je vystavuje. Na rozdíl od App Store ale každou z nových položek třídí podle toho, zdali se jedná o kompletně nový program, aktualizovanou verzi nebo změnu ceny. Následně je samozřejmě možné programy pomocí těchto kategorií také procházet. U jednotlivých programů také shromažďuje změny, takže si kdykoli můžete prohlédnout vývoj ceny nebo četnost aktualizací. Při vyhledávání se využívá textu názvu i popisku aplikace, takže někdy může docházet i k zařazení nežádaných programů, získané výsledky lze ale řadit podle různých kritérií, takže se jim většinou vyhnete. Většinou je dobré hledat aplikace s vysokým hodnocením (což sice není stoprocentním indikátorem kvality, ale určitě je to dobrá výchozí pozice).

AppShopper také zdarma nabízí univerzální iOS aplikaci s většinou možností a schopností webového rozhraní.

AppShopper nabízí také možnost vytvářet si seznamy vlastních „vytoužených programů.“ Jednoduše si vytvoříte svůj uživatelský účet a označíte si programy, které byste chtěli. Později se můžete nechat informovat o jakýchkoli změnách souvisejících s tímto vaším seznamem. Tento seznam nejčastěji využívám při čekání na snížení ceny nebo doplnění některých zásadních funkcí. Šikovné je to také pro zapamatování aplikací, které by se mi mohly někdy hodit, ale v současné době nejsou důležité. Není totiž nic horšího, než když si nemůžete vzpomenout na název programu nebo místo, kde jej najít.

Další z mých oblíbených webů je AppAdvice. Zde je možné najít spoustu krátkých recenzí i upozornění na výraznější slevy, které autoři programů často poskytují např. na Vánoce. Je zde také speciální sekce pro novinky a žádané programy, které začaly být nabízeny zdarma. A nechybějí zde ani dvě sekce užitečné při hledání specifického typu aplikací. První z těchto sekcí se jmenuje AppGuides (tedy něco ve smyslu průvodce aplikacemi), kde se nacházejí jeden nebo dva základní programy pro mnoho a mnoho činností. Tyto základní programy bývají navíc doplněny o další tipy na aplikace, které stojí z nějakého důvodu za pozornost. Při hledávání programů je právě tato sekce velmi dobrým výchozím místem. Druhá z těchto sekcí se nazývá AppLists. I zde se nacházejí nejrůznější aplikace, většinou však nejsou zaměřeny na konkrétní úkol, ale jsou řazeny podle něčeho jiného, příkladem mohou být např. aplikace související se svátkem Sv. Valentýna.

Kromě webových stránek existuje také celá řada programů. Vyzkoušel jsem jich mnoho, ale až na aplikaci od AppShopper žádnou z nich nevyužívám pravidelně. Za zmínku však určitě stojí např. program Discovr za 1,99 USD (za tu investici určitě stojí). Programu stačí zadat název nějaké existující aplikace a on vám vyhledá řadu podobných nebo souvisejících titulů. Nabízí přitom podobné možnosti řazení jako App Store Genius. Někdy jsou nabízené aplikace sice trochu zvláštní, většinou ale nabídne několik dobře použitelných alternativ. Mezi vyhledanými tituly lze navíc vyhledávat znovu pro získání podrobnějších výsledků. Vše je navíc znázorněno graficky – původní aplikace je uprostřed a vyhledané související jsou rozmístěny okolo. Pokud kliknete na některý z vyhledaných programů jednou, zobrazí se okolo něho další související, pokud na jeho ikonku klepnete dvakrát, získáte náhled aplikace a její popis. Pěkné a užitečné.

Pokud hledám aplikaci pro nějaký konkrétní účel, pak většinou nejdříve zkontroluji AppGuides na AppAdvice a pokud je zde potřebná kategorie, vyberu si některý ze zmíněných titulů a nechám si jej „prověřit“ prostřednictvím Discovr. Příkladem může být situace, kdy jsem hledal program pro třídění fotografií na iPADu. Chcete-li – organizér fotografií. Na AppGuides jsem si našel dva programy, které podle zdejších informací stály za pozornost, zároveň však prý některým uživatelům nevyhovovaly a proto jsem se rozhodl hledat dál. Jejich názvy jsem ale opět „prohnal“ vyhledáváním v Discovr, kde se mi takto podařilo najít téměř perfektní aplikace s velmi dobrým hodnocením.

Podařilo se mi tedy těmito způsoby podmanit si App Store? Těžko. Většinou se ale velmi brzy dozvím o programech, které stojí za pozornost, již brzy po jejich uvedení a občas také něco ušetřím díky tomu, že se dozvím o nabízených slevách. Díky „seznamu přání“ na AppShopper navíc jen tak nezapomenu na jakýkoli program, který by se mi mohl hodit.


Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5303