PDASoft

Srovnání Palmů Pre 2 a Pre 3
Publikováno: Pondělí, 31.10. 2011 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Klasických recenzí HP Pre 3 si můžeme přečíst spoustu. Proto tedy nebudu zbytečně opakovat napsané a místo do dalšího testu se nyní pustím do porovnání novinky s jejím přímým předchůdcem, kterým byl model HP (Palm) Pre 2. Ačkoli jsou si tyto dva moderní chytré webOS telefony v ledasčem hodně podobné (design, rychlost, Gorilla Glass), najdeme zde samozřejmě i rozdíly.Displej:

Ve většině situací je zvětšený prostor (480 x 800 bodů u novinky vs. 320 x 480 bodů u předchůdce) skutečně vítanou změnou – ať již se jedná o sledování filmů či třeba prohlížení internetu. Na druhou stranu je pravda, že na některých webech se specifickým rozložením prvků, se dočkáte menšího písma. Samozřejmě zůstalo zachováno i odolné sklíčko Gorilla Glass, které displej ochrání před poškrábáním.

Fotoaparáty:

Ano, dva. Zadní fotoaparát je vybaven automatickým ostřením a skvěle se hodí i pro fotografování blízkých předmětů nebo čtení QR kódů. Druhá kamera umístěná na čelní stranu se hodí zejména pro telefonování přes Skype, ačkoli je pak telefon nutné držet vodorovně a nikoli na výšku.

Rychlost:

Ačkoli bylo hodně rychlé již Pre 2 (obzvláště, pokud jste jej přetaktovali), Pre 3 je ještě o krok dál. Všimnete si toho u rychlejšího spouštění aplikací, u rychlejšího posunu v seznamech i u celkově hbitějších reakcí přístroje na vaše povely.

Nové funkce webOS 2.2:

Touch-to-share fungovalo dobře, v praktickém provozu jsem ale našel jen velmi málo praktických možností využití – předávání zpráv i hovorů mezi přístroji fungovalo dobře, na druhou stranu ale docela výrazně snižovalo výdrž baterie, takže jsem jej také příliš nevyužíval.

Design:

S rozměry klávesnice původního Pre jsem nikdy neměl potíže (spokojil jsem se dokonce i s ještě o něco menšími tlačítky na modelu Veer), přesto jsem ale přítomnost větších tlačítek na Pre 3 uvítal. Příliš toho nelze vytknout ani mírně jinam umístěným ovladačům a konektorům, jedná se pouze o otázku zvyku. Velmi rychle jsem si zvykl i na trochu jiný tvar těla přístroje, který nijak nebránil pohodlnému používání.

Telefonování ve světě:

Kromě podpory CDMA sítí, která je využitelná zejména v USA, nabízí přístroj pod zadním krytem i otvor pro vložení SIM karty, tudíž jej lze využívat i jinde ve světě v běžných GSM sítích.

GPS:

Zde jsme se dočkali skutečně revolučních změn. Zatímco s GPS navigací bylo v případě předchozího modelu spojováno mnoho více či méně řešitelných problémů, u Pre 3 je vše v naprostém pořádku! Zaměření probíhá velmi rychle a přesně a bez problémů může tyto získané informace využívat jakýkoli potřebný software od navigací přes Foursquare a další. Konečně je tedy používání lokalizačních a navigačních aplikací zcela bezproblémové.

Příslušenství:

Ačkoli může Pre 3 používat standardní Touchstone, kvůli více plochému zadnímu krytu telefon na kolébce nedrží tak dobře (obzvláště na výšku). Na fórech se však brzy objevilo použitelné řešení s přídavnými magnety.

Nevýhodou současné situace ohledně webOS přístrojů je ale skutečnost, že pro Pre 3 je k dispozici méně specifického příslušenství určeného přímo pro tento model. A v budoucnu by to mohlo být ještě horší.

Problémy a chybějící funkce:

I přesto, že je Pre 3 je obecně povedeným telefonem, dá se i na něm najít různé problémy a chybějící funkce. Hodně mi např. chyběla možnost použít přisvětlovací diodu u fotoaparátu jako svítilnu, u starších modelů jsem ji takto používal docela často. Starší aplikace v tomto případě bohužel nepracují, protože novinka používá pro diodu odlišný způsob obsluhy, než doposud.

Většina aplikací jinak funguje bez problémů, výjimku však tvoří některé aplikace a hry napsané v PDK (příkladem mohou být hry Battleship a Monopoly od EA Games), které mají problémy se zobrazením (buď jsou v grafice kazy nebo se zobrazí jen bílá prázdná plocha). Některé aplikace navíc nemusejí být pro Pre 3 navíc ještě vůbec k dispozici.

Ze svých zkušeností ale mohu říci, že většina běžného softwaru, který jsem zvyklý používat, ale pracovala tak, jak měla.

Závěr:

Mohu říci, že HP Pre 3 je povedený telefon a je škoda, že jej bylo vyrobeno jen omezené množství, tudíž je jeho dostupnost velmi špatná. Pokud se vám však líbí a máte možnost jej získat, určitě tím neuděláte chybu (naopak).


Zdroj: Jonathan I Ezor pro PreCentral.netTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5348