PDASoft

BlackBerry PlayBook - jeden z mnoha
Publikováno: Středa, 18.01. 2012 - 00:00:00
Téma: BlackBerry


Dlouho očekávaný a mnohými velebený tablet BlackBerry PlayBook to nakonec nemá na trhu tak jednoduché, jak se mohlo zdát. Kvůli řadě chybějících funkcí a nedodělků nakonec nemá tento na první pohled velmi zajímavý přístroj takový odbyt, v jaký jeho výrobce doufal. Základní příčiny si zrekapitulujeme v tomto článku.



Situace tabletu BlackBerry PlayBook je opravdu nemilosrdná. Společnost RIM jej na trh vypustila s řadou povážlivých nedodělků a chybějících funkcí, z nichž některé jsou z hlediska běžných uživatelů opravdu klíčové. Navíc se ne zcela dokonale podařila i konstrukce přístroje a jeho vzhled.

Zde si můžete přečíst několik různých názorů na tento přístroj:

Techradar: „Závěr by byl takový, že PlayBook na svou konkurenci ve většině ohledů prostě nemá. iPAD 2 je mnohem dál v nabídce aplikací i jejich kvalitě. Motorola Xoom se může pochlubit lepším internetovým prohlížečem a navíc nabídne i e-mail, kontakty a kalendář. Samsung Galaxy Tab 10.1, LG Optimus Pad i Asus Eee Pad Transformer také nabídnou lepší výbavu.“

Engadget: „Na co se v případě PlayBooku díváme? Na základní kostru přístroje, která se sice povedla, ale stále jí toho hodně schází. Mám před sebou povedený hardware, kterému však bohužel chybí stejně povedený software, který by jej obsluhoval. Nakonec zde tedy nemáme zařízení, které by se dokázalo prosadit ve firemním sektoru, ale spíše přístroj, který zakoupí jednotliví uživatelé, kteří chtějí rozumně velký tablet. Velkou výtku pak nesmíme zapomenout udělit směrem k vystrčenému vypínacímu tlačítku.“

The Verge: „Nejhorší na celé věci asi je, že nemohu přijít na jediný důvod, proč bych měl PlayBook doporučit místo iPADu 2 nebo dalších tabletů. To je opravdu zásadní problém, kde jsou funkce, které se postarají o to, aby se BlackBerry prodávalo? Odpověď neznám. Horší ale je, že tuto odpověď zřejmě nemají ani samotní tvůrci, a ti by ji tedy rozhodně mít měli.“

Poslední komentář udeřil hřebík na hlavičku: Výrobce tabletu, tedy společnost RIM, by rozhodně měla mít odpověď na to, proč je tablet na trhu, a proč by za něj měl zákazník utratit své těžce vydělané peníze. Jaká společnost může na trh vypustit zařízení, která má nedostatky již na této tolik zásadní úrovni? Kromě snahy uvést na trh zařízení tohoto typu zkrátka nedává žádný význam. Toto bych však dokázal pochopit u výrobců levných tabletů s Androidem, ale ne u výrobce takovéhoto typu a významu.

Co je tedy na PlayBooku tak špatné?

Je toho docela dost. Během prvních 24 hodin mě nejvíce trápily tyto problémy:

  • Vypínací tlačítko je umístěno na nejhorším možném místě (kde je „skvěle“ vystaveno náhodným stiskům)
  • Systém si nedokáže poradit se správou paměti, tudíž jsem musel aplikace neustále ukončovat ručně
  • Přesunování větších souborů do přístroje je neskutečně pomalé. Ve vzpomínkách mě přeneslo do dob, na které bych raději již nevzpomínal
  • Nabídka přídavných aplikací je malá a předražená, většinou seženete pouze věhlasnější tituly známé z jiných platforem. Ve hrách poskytovaných zdarma navíc většinou musíte před samotným hraním několik vteřin čekat a sledovat ikonku upozorňující vás na možnost nákupu zpoplatněné verze. To rozhodně nejsou ve velké konkurenci Androidu a iOS dobré vizitky.
  • Velký rámeček okolo displeje je možná užitečný pro pohodlnější ovládání, přístroj však kvůli němu působí dost lacině
  • Logo BlackBerry na zadní straně přístroje způsobuje, že se přístroj při položení na rovnou plochu kolébá
  • Chybějící kalendář, e-mailový klient a adresář jsou větší problém, než jsem předpokládal

Co se mi naopak líbilo?

  • Fenomenální výdrž baterie
  • Úžasné přehrávání videa, mnohem lepší než na iPADu
  • Velmi dobrá kvalita zvuku (v reproduktoru i ve sluchátku)

To je ale bohužel vše. Krátký seznam, že?

Tolik jsem chtěl, abych si PlayBook oblíbil. Když jsem jej vzal poprvé do rukou, působil skvěle. Operační systém trochu podobný webOS vypadal zajímavě, postupem času jsem ale začal zjišťovat jeho zásadní nedostatky. I když se dá PlayBook v poslední době získat relativně velmi levně, v podstatě získáte pouze dobrý multimediální přehrávač, který neumí téměř nic dalšího. Ani Amazon nakonec pro BlackBerry nepřipravil svou čtečku Kindle. Hodnocení tabletů nemusí být při tolika přístrojích, které člověku projdou pod rukama, ničím jednoduchým, v tomto případě je ale závěr jasný.

Kupte si iPad. Nebo něco s Androidem.

Některým z vás se tento konec nebude líbit, nic jiného nemá v současné době smysl. Prohlížení internetu, práce s kalendářem a téměř cokoli jiného je pohodlnější na tabletu nebo chytrém telefonu s iOS nebo Androidem. Je smutné, že si někteří výrobci tak kazí pověst, když svým zákazníkům nabízejí přístroje tohoto typu ve snaze mít co nejrychleji alespoň jeden takový na trhu, aniž by se dívali na cokoli dalšího. To samozřejmě neplatí pouze o RIM, přidat bychom do této skupiny mohli klidně i HP a částečně i Samsung, Motorolu nebo další.

Trochu paradoxní je, že lepší tablet vyrobila i společnost HTC, jejíž Flyer je podle mého názoru iPADu již docela blízko. A to jinak telefony této značky příliš v oblibě nemám.

Nemám návod na to, jak vyrobit nejlepší tablet na světě. Rozhodně ale poznám špatný tablet. A PlayBook (stejně jako řada dalších podobných přístrojů) bohužel patří do té druhé kategorie. Jedinou příčinou, proč se pokusím u PlayBooku setrvat, jsou tak jeho menší rozměry oproti iPADu. Pokud však Apple připraví iPAD s menší úhlopříčkou displeje, hned se k němu vrátím.


Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5387