PDASoft

WebOS bude od září k dispozici jako open source
Publikováno: Pátek, 24.02. 2012 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


O tom, že WebOS bude k dispozici jako open source, se hovoří již delší dobu. Nyní k celé problematice promluvil i majitel tohoto systému, společnost HP, a oznámil, že se tak stane od září letošního roku.Do té doby má ale společnost s WebOS ještě několik plánů. První v nich spočívá v nasazení standardního linuxového jádra, které nahradí původní vlastní jádro, druhým je pak aktualizace vývojářského prostředí pro tvorbu aplikací a třetím je vypuštění betaverze otevřeného systému během srpna.

WebOS původně vyvinula ještě společnost Palm pro své chytré telefony. Následně byl však Palm za 1,2 miliardy USD odkoupen právě společností HP, která systém upravila i pro možnosti tabletů, jejichž popularita v té době stoupala astronomickým tempem. Jen o několik měsíců později byla však výroba tabletu HP Touchpad kvůli nízkému zájmu zákazníků pozastavena. Nepříliš slavný osud navíc postihl i chytré telefony této značky.

Po ukončení výroby HP Touchpadu se o další budoucnosti platformy WebOS pouze spekulovalo. Nejdříve se předpokládalo, že HP svůj systém prodá některému z dalších producentů, později ale sama společnost přišla s informací, že systém WebOS vypustí pod licencí open source. Takto si společnost může ponechat prostor pro případná další zařízení, která by tento systém používala. Navíc se však WebOS stane konkurencí pro Android, protože po něm budou moci zdarma sáhnout i libovolní další výrobci a použít jej pro své potřeby (= produkty).

Dalšímu šíření WebOS platformy by mohlo napomoci také to, že společnost pod Open Source licenci převedla také vývojářské prostředí Enyo. Enyo je prostředí založené na JavaScriptu a umožňuje pohodlnou tvorbu aplikací přímo pro WebOS. V současné době je k dispozici verze 1.0, HP ale počítá i s uveřejněním verze 2.0.

Jak napovídá samotný název operačního systému, tvorba aplikací probíhá podobně jako v případě aplikací, které běží v prostředí internetového prohlížeče na stolním počítači. Enyo 2.0 pak dokonce umožní vytvářet multiplatformní programy, které budou moci běžet jako pod WebOS, tak např. v prohlížečích Chrome, Firefox, Internet Explorer 9 nebo Safari.

Zatím není možné přesně odhadnout, jaký vliv bude mít přeřazení WebOS platformy pod open source, na jeho budoucnost. Stejný osud však nedávno potkal i další mobilní operační systém Symbian v momentě, kdy se Nokia rozhodla přejít na systém Windows Phone 7.

WebOS by se ale rozhodně mohl líbit společnostem, které hledají alternativy k operačnímu systému Google Android. Nezávislým vývojářům by se navíc mohlo podařit přidat do systému nové funkce (z čehož by mohly těžit i majitelé současných WebOS přístrojů), případně by jej mohlo být třeba možné rozjet i na přístrojích, které byly dříve určené pro jiné systémy. Možné však je také to, že se nezmění vůbec nic.

V současné době tak stále zůstává pro majitele přístrojů se systémem WebOS nejzajímavější ta informace, že na svůj přístroj mohou v případě zájmu nainstalovat i operační systém Android.


Zdroj: liliputing.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5412