PDASoft

Hard Reset a problémy při následné synchronizaci
Publikováno: Čtvrtek, 30.09. 2004 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Přestože, je PalmOS jako systém daleko stabilnější než operační systém od společnosti Microsoft (Flame war můžeme rozpoutat ve fóru), občas vyvstane potřeba restartu PDA s továrním nastavením. Někdy se však při následné obnově dat mohou vynořit obtíže.


Nestává se to často a proto s tím mohou někteří uživatelé docela zápasit. Už dříve jsme psali o aplikaci Crash, která pomáhá ošetřit havarijní stavy systému, nebo instalovaných aplikací, i přesto se může stát, že jedinou vaší šancí je Hard Reset, neboli restartování vašeho PDAčka s vymazáním všeho, co je v něm nainstalované, v PDA pak zůstanou pouze aplikace, které jsou uložené v ROM paměti. (Někdy se může stát, že ani toto nepomůže a pak je dalším krajním krokem odpojení baterie.)

Jak provést "Hard Reset" ?

Pokud jste v situaci, kdy vaše PDAčko totálně "zamrzlo", pak východiskem opravdu může být jen Hard Reset s tím, že obětujete data, která v něm máte a spokojíte se s obnovou dat ze zálohy (pokud nepoužíváte zálohování a synchronizaci, pak to bude s vašimi daty opravdu zlé). Hard Reset provedete tak, že bodnete svého Palmíka do zad, respektive do otvoru v jeho zadní části označeného popiskou Reset a to za současného stisku Power tlačítka (tlačítko pro zapnutí a vypnutí PDAčka), které držíte po dobu cca 3 vteřin. Po této době tlačítko pusťte a na displeji se vám objeví dotaz:

Erase all data?

YES = "up" button
NO = any other button

Pokud pak stisknete tlačítko nahoru, pak dojde k vymazání dat ve vašem PDA a obnovení továrního nastavení. Pokud stisknete jakékoliv jiné tlačítko, bude pokračovat pouhý (studený) restart PDA.

Obnova dat

Obnovu dat po Hard Resetu můžeme provést dvojím způsobem.

  1. z paměťové karty
  2. pomocí HotSyncu

Obnova dat z paměťové karty je asi nejrychlejší a pokud používáte nějaký zálohovací program, jako např. BackupBuddy VFS, pak i nejrychlejší a nejpohodlnější. Obvykle postačí pouze kartu zasunout do SD slotu a obnova dat ve vašem PDA se provede automaticky. Jedním ze zrádných míst při obnově dat z paměťové karty je česká diakritika, např. právě program BackupBuddy VFS při obnově dat přeruší jejich instalaci do paměti PDA, pokud narazí na soubor obsahující háčky a čárky.

Ale i při standardní obnově dat ze stolního počítače, kde máte kompletní zálohu v aplikaci Palm Desktop se mohou vyskytnout komplikace. Řada uživatelů starších modelů si jistě vzpomene na aplikaci GNU Czech (freeware podpora pro zobrazování a psaní češtiny), která způsobovala kolaps po dokončení synchronizace. Ondobně mohu varovat např. před aplikací EriTones, resp. před databází, kterou si vytváří a která způsobí Fatal Exception hned po dokončení synchronizace.

Co v takový okamžik dělat ?

Pokud vám kolabuje Palm hned po dokončení obnovy dat synchronizací, pak mezi aplikacemi a jejími dat máte nějakého šotka, kterého musíte nalézt a odebrat z fronty aplikací, které se opětovně instalují do vašeho PDA. Bohužel neexistuje nějaký univerzální návod. Sám jsem si na index nebezpečných aplikací dal pouze GNU Czech a EriTones, ale je dost možné, že budou i další. Jedinou možností je takovouto aplikaci najít a vymazat ji z /Backup adresáře (/Palm Desktop/Vaše HotSync jméno/Backup/). na tomto místě bych se rád zmínil o adresáři /Archive, který obsahuje aplikace, které vaším PDA prošly, tj. byly nainstalovány a později z vašeho PDA zase smazány, to kdybyste někdy hledali aplikaci nebo data, kterou jste smazali, tak v tomto adresáři máte šanci ji nalézt.

Dodatek na závěr

Po obnovení dat si zkontrolujte, zda všechny registrované aplikace jsou i nadále registrované (např. pokud vám po 14 dnech vypadne lokalizace Piloc, je to dost nepříjemné), protože často se stává, že informace o registraci se někam vytratí, pro tento případ mám já osobně jednu extra složku v Poznámkovém bloku, kde mám seznam aplikací a příslušných registračních kódů, abych je nemusel vypisovat z registračních emailů, takhle mi postačí jen označit požadovaný kód do bloku a pomocí funkce Copy a Paste vložím do aplikace.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=581