PDASoft

Tungsten T5 - Konec spekulacím, je tady!
Publikováno: Úterý, 05.10. 2004 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Včera společnost palmOne oficiálně představila nový Tungsten T5. Jedná se o jistě zajímavý model, ale ...


Poslední měsíc se na Internetu objevovaly všelijaké zaručené zprávy a fámy, jak se ukázalo, mnohé byly pravdivé.

Technické parametry:

Procesor 416 MHz Intel Xscale
Displej 320x480 bodů
transreflektivní TFT
65 tisíc barev
Paměť 256 MB (215 MB dostupné uživateli: 160 MB na interním flash disku, 55 MB paměti pro aplikace a data
Operační systém PalmOS 5.4
Rozměry 4,76" x 3,08" x 0,61"
Komunikace infračervený port
bluetooth
USB

Inovativní model?

Nevím jak vy, ale já jsem docela zklamán. Kde je práce desítek hardwarových vývojářů a designérů? A hlavně, kde je PalmOS 6 ?! Společnost palmOne údajně vyslyšela nářky uživatelů a nový model již není roztahovací, škoda, díky této vlastnosti to bylo opravdu velmi kapesní PDAčko s velkými možnostmi.

Za jediný opravdový přínos nového modelu vidím možnost připojit Tungsten T5 přímo k PC jako USB disk. Když přišel před lety Tungsten T, já jej mj. degradoval na osobní MP3 přehrávač, teď uživatelé Tungsten T5 mohou přidat další degradaci a to na kapesní flash-disk. Nebudou muset mít po kapsách klíčenku, ale mohou k tomu použít Tungsten T5 (pokud budou mít u sebe kabel).

Kosmetické změny

Pojďme se blíže podívat na novinky u nové T5.

Nový a rychlejší procesor - Opravdu děsná dřina dát do nového modelu výkonnější procesor, zvláště pokud je ve stejné patici (a divil bych se, kdyby nebyl). Můžeme jen doufat, že vyšší výkon nebude zároveň znamenat i vyšší spotřebu.

Větší paměť - to je velmi zajímavá opičárna. Původně se spekulovalo nad tím, že Tungsten T5 bude mít dva SD sloty, jeden pro paměťovou kartu a druhý pro nějaké SD zařízení (nejspíše Wi-Fi, nebo GPS). Ovšem znáte Američany, jistě by se snažili narvat do jednoho slotu GPS a do druhého Wi-Fi kartu a divili by se, že jim to nejde, takže palmOne to vyřešil poněkud šalamounsky, zabudoval natvrdo paměťovou SD kartu dovnitř a ponechal pro rozšíření opět jen jeden slot. Při dnešní ceně zhruba 3.000 Kč za 1 GB SD kartu je uvedených 160 MB směšně málo, ale na druhou stranu, co byste tam chtěli kromě několika dokumentů a pár větších aplikací ukládat? Jen byste ten prostor zacpali stovkami MB MP3 a nějakými filmy. Dá se tedy říci, že kromě onoho rozšíření od interní flash-disk zůstala vnitřní RAM paměť stejná (51 nebo 55 MB není nijak výrazný rozdíl), ale je tu ještě maličkost a tou je tzv. heap memory, která by měla být mnohem větší, než u Tungsten T3.

Baterie - bohužel nikde v technické specifikaci se nemluví o tom, jakou má kapacitu, nebo jak dlouho vydrží pro práci. Můžeme jen doufat, že se palmOne poučil u Tungstena T3, který byl s výdrží opravdu naštíru.

MiniUSB konektor - nástup miniUSB začal už u modelu Tungsten E (konec konců Tungsten T5 vypadá velmi, velmi podobně) a měl za následek konec Palm Universal konektoru. Což pro staré Palmisty znamenalo koupit si kompletní nové vybavení jako byly všelijaké nabíječky a GPS moduly a konec kolíbek. Osobně mi je velmi líto, že nový model nemá přímo v balení kolíbku (ale dokoupit se dá !), bylo to hezké sledovat třeba PalmaryClock. Na druhou stranu za velký přínos považuji možnost připojení Tungsten T5 k PC jako externí flash-disk.

Operační systém - zde je moje největší zklamání. Na Tungsten T3 se již rok testuje PalmOS 6, přesto na Tungsten T5 je stále PalmOS 5.4! Dají se tedy jen předpokládat malá vylepšení operačního systému, ale stále to nebude to nové jádro pro ARM procesory.

Nové softwarové vybavení - Tady je vidět opravdu pokrok. K dispozici je Documents To Go 7, aplikace Drive Mode pro využití připojení PDA k PC jako flash-disku, VersaMail 2.71 a zcela nový webovský prohlížeč Blazer 4.0, pro přehrávání MP3 je použit starý a osvědčený RealPlayer atd.

Documents To Go 7 VersaMail 2.71 Blazer 4.0,

Co v krabici nenajdete:

Cena za Tungsten T5 byla stanovena na pouhých 399 U$. Tato cena je oproti cenám jiných PDA opravdu velice nízká, nemůžete však čekat, že to bude váš poslední výdaj, pokud se pro toto PDA rozhodnete. Obratem totiž zjistíte, že nutně potřebujete další věci. Co si můžete dokoupit a za kolik?

  • Tungsten T5 Hard Case (vychází z hardcase pro Tungsten E) - 39,99 U$
  • Tungsten T5 Leather Case - 29,99 U$
  • Tungsten T5 USB Cradle Base - 29,99 U$
  • Tungsten T5 Cradle Kit (kolíbka a kabel, předpokládá se, že doma budete mít kolíbku a v zaměstnání budete používat jen kablík) - 49,99 U$
  • Combo Stylus with Pen Multipack (tři stylusy kombinované s propiskou) - 14,99 U$

Co říci závěrem?

Tungsten T5 je zcela jistě velmi zajímavým PDAčkem, za velmi zajímavou cenu (399 U$ !). Kdo však čekal bombastický nástup nového modelu PDA s novým operačním systémem, ten byl zklamán. Tungsten T5 je spíše model zasluhující označení Tungsten E2, protože pak by byl více než zdatným nástupcem, ale od nástupce Tungsten T3 se čekalo trochu více, ale snad není všem dnům konec a i my se dočkáme nového modelu od palmOne s novým operačním systémem.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=594