DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
20. května 2024  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Baterie pro PDA


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 242 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPH



Sluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPH



R4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 Kč



Nabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 Kč



Sluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPH



Vyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPH



TTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPH



ScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 Kč



Matná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 Kč



Navštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

ADPO ScreenWard folie

Mobilní Linux: Zkušenosti s Eee, aneb zápisky linuxové lamy II.
25.06.2008 
Články napříč platformami

Dnes na vás čeká dokončení článku o praktických zkušenostech laického uživatele s malým přenosným mobilním zařízením Asus Eee.



... dokončení


Problémy?

Tak a nakonec si nechávám řešení případných problémů a pár doporučení.

Nedaří-li se vám přihlásit jako su (super user - root) – neznáte heslo, zapomněli jste ho, můžete ho snadno změnit příkazem passwd. A ještě jedno upozornění. Nelekejte se, klávesnice funguje! Jen při psaní hesla nereaguje tj. nezobrazuje ani hvězdičky. Je třeba napsat heslo poslepu.

Další problém, který vás může překvapit, je že se okno programu nevejde na malý display a vy nevidíte tlačítka pro potvrzování. Na rozdíl od XP, kde tento problém musíte řešit dalším softwarem, zde stačí pouze okénko posunout za pomoci kombinace kláves alt+levé tlačítko myši/touchpadu.

Může se stát, že jste v Easy módu nastavili češtinu přesně podle návodu a přesto máte problémy s psaním hlásek ď, ť, ň, ó atd. Za to může prográmek SCIM. Ten je třeba odinstalovat. Snadno : Ctrl+Alt+T a přihlásit se jako su a následuje apt-get remove xandros-scim a enter. Nebo jednodušeji v konzoli místo su napište rovnou sudo apt-get remove xandros-scim. V některých verzích funguje jen sudo apt-get remove scim Scim se zobrazuje jako malá klávesnička ve spodní liště. Pokud máte „asijskou variantu“ jako já, najdete v liště místo klávesničky výrazný symbol EN, který lze změnit na čínský znak. Pak vám ale odinstalace SCIM, stejně jako mně, nepomůže. Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, že u nás „asiatů“ neruší klávesnici SCIM, ale jeho varianta gcin. To víte, lama! sudo apt-get remove gcin je pak správný příkaz.

Narazit můžete i na problém s psaním speciálních znaků, jako jsou @ # & atd. Dají se napsat pomocí klávesové kombinace Shift+Alt+ znak původní klávesnice tzn. @ = Shift+Alt+2

Já si vám ale troufnu doporučit ještě jednu variantu. Tu, kterou nakonec používám já.

Prostě si klávesnici nastavenou z FullDesktopu přitáhneme do EasyModu. Také poměrně jednoduše.

Ctrl+Alt+T / su enter+heslo enter / mc a enter - to už známe. Tentokrát je naším cílem soubor usr/bin/startsimple.sh To je zajímavý soubor. Pokud je tu někdo dostatečně starý, aby to pamatoval, tak hraní s tímto souborem připomíná starý dobrý autoexec.bat

Klávesnici přidáme snadno. Prostě ve spodní části, konkrétně

pod příkaz wapmonitor &

napíšeme kxkb &

uložení, exit, restart a je to!

Pouhým ťuknutím myši pak přepínáte mezi definovanými klávesnicemi a psaní jakéhokoliv znaku pak není problém. Mně tato varianta ovšem rozhodila psaní znaků @# atd. Chci-li je napsat, musím ťuknutím přejít na us klávesnici. Nakonec je to ale možná rychlejší než klávesové zkratky.

Pokud navíc nechceme aby se nám dále zobrazoval v liště symbol gcinu (EN) a snad tedy i scimu(nemám vyzkoušeno) stačí o pár řádků výše

přídat # před řádek [-n “$XIM_PROGRAM“] && $XIM_PROGRAM &

Linux ho pak nečte.

Uf! Tak a to by snad už k češtině stačilo.

Automatické aktualizace

Automatické aktualizace systému beru jako další z důvodů, proč zůstat u Linuxu. Přímo od Asusu dostáváte aktualizace systému tak snadno, že to zvládne i výše zmiňovaná teta z Rakovníka. Stačí spustit Add/Remove Software a být připojený na net. Eee sám najde možné aktualizace a případně vám je nabídne k instalaci. Easy mod = easy provoz.

Aktualizovat ale můžete samozřejmě i ručně. Linux nabízí jako každý OS více možností instalace. Vybrat si lze dle názoru a chuti instalujících. (Pokud instalujeme ručně, měli bychom dodržet správnou verzi programu. Mělo by jít o program pro Debian, ideálně varianta eee Xandros.

Jako příklad nám poslouží program Skype. Postup je víceméně univerzální. Skype vám nabídne novější verzi v rámci automatické aktualizace, ale chcete-li se učit, můžete si balíček stáhnout sami. (Konkrétně Skype z této adresy) Stáhnete instalačku do My Documents a pak ji můžete z tohoto adresáře nainstalovat. V konzoli se dostat do adresáře My Documents (pomocí mc a nebo příkazem cd /home/user/My Documents) a pak již instalovat sudo dpkg -i skype-debian_2.0.0.27-1_i386.deb verze skype je samozřejmě pouze ilustrační.

Pokud nechceme aktualizovat systém, ale doinstalovat program, který prostě musíme mít, vede nejjednodušší cesta přes Synaptic. Synaptic je grafický správce balíčků pro APT. Synaptic dokáže přidávat, upgradovat a odebírat balíčky. Automaticky instaluje závislosti. Jinak řečeno Synaptic je instalační pomocník pro nás blbečky, kteří bychom si jinak neporadili. Automaticky instaluje z balíčků (repozitářů) námi vybraný program a zároveň načítá i zobrazí základní info o něm. Stačí mít připojení na internet.

Jak již jsem zmínil, můj exemplář eee se byl vypuštěn do světa kdesi v Asii, pravděpodobně v Hongkongu a proto je softwarově drobně odlišný od „americké“ verze. Nemá například v základu FBReader na čtení knih. Nu což, doinstalujme ho. Stačí Synaptic spustit. Ve Full Desktopu je v nabídce v menu a v Easymodu stačí v konzoli příkaz sudo synaptic.

Následně pomocí tlačítka Search vyhledáme svůj program - v mém případě FBReader a Synaptic už sám na netu vyhledá instalaci i s popisem. Dál stačí jen mark for Install -> apply a je to. Ale – má to háček! Respektive háčky! Pokud hledáte program, na který nebylo myšleno , Synaptic vám ho nejspíš nenajde a nebo, pokud ho najde, neznamená to vždy 100% instalaci. Já jsem FBReader instaloval 3x, než se chytil a GIMP mi Synaptic nenašel vůbec. Chyba je trochu v Synapticu a hlavně v tom, kde hledá. (No, ona hlavní chyba je spíše v tom kdo! hledá, jinak řečeno, chyba je ve mně!) V jakých repozitářích. V mém byly jako výchozí zdrojové adresy:

ty jak víme GIMP nenalezly. Přidal jsem tedy v Settings/Repositoires další adresu, konkrétně

a bylo po problému. No, ne úplně. Synaptic má svá omezení a své mouchy. Na přidanou adresu se tvářil nevrle a trochu prskal vyskakovacími okny. Nakonec doinstalovávám potřebné prográmky ručně – v konzoli pomocí příkazů apt-get update a následným apt-get install … s tím, že potřebné repozitáře doplňuji v souboru etc/apt/sources.list a to v následujícím formátu. (Jde o namátkou vybrané adresy)

  • deb http://ftp.us.debian.org/debian/ stable main non-free contrib
  • deb http://xnv4.xandros.com/4.0/pkg xandros4.0-xn main contrib non-free

Nakonec ještě malé shrnutí o výhodách a nevýhodách linuxového systému v Eee.

VÝHODY:

Místo. I po instalaci pár prográmků je v Eee dost místa pro práci. A součástí systému už jsou jak OpenOffice, tak třeba PDF Reader. A ty potřebují opravdu dost místa navíc k samotným WinXP. Další výhodou je rychlost. Nejen startovní. Ač mám nainstalován třeba GIMP necítím potřebu rozšiřovat RAM. Aktualizace – automatické a velmi snadné. Cena oficiální distribuce. Je oproti XP nulová. Pokud chcete v Eee oficiální XP plus oficiální Office, pěkně se navíc prohnete. U linuxu je téměř veškerý doinstalovávaný software free. Obnovení systému snadnější být nemůže. Navíc přes konzoli spustíte snadno textový editor kwrite, kterému widlový notepad nesahá po kotníky. I Easy mod lze snadno přizpůsobit podle vlastního vkusu. Změnit lze pozadí i ikony (třeba javovým IconCreeeatorem nebo linuxovým EmEditorem), navíc lze přidat startovní nabídku do Easy modu. Prostě jdou věci na několik dalších článků. Pokud by vás nebavil Xandros můžete nainstalovat jinou linuxovou distribuci. K dispozici je třeba eeeUbuntu a eeeDora. A nakonec ... pokud zprovozníte Full Desktop, čeká na vás jako bonus Palm Pilot Tool (KPilot) a converter palmových dokumentů.

NEVÝHODY:

Těch není rozhodně tolik – nefunkčnost některých speciálních zařízení (např. nechodí prý mobilní USB internet UFOn, který však rozběhnete v eeeUbuntu.) Pro nás Widláky trochu jiný, „neznámý“ systém. Ale i my můžeme spouštět „své“ programy pod WINE. A mě osobně zklamalo, že jsem nenalezl free offline česko-německý slovník. Je javový PEKI skutečně sám? Lingea je za peníze, možná u ní skončím ... i když, zatím ji mám v Palmu!


Zajímavé odkazy:

Nejvíce(vše) určitě najdete na www.eeeuser.com

česky atd. pak jsou zajímavé třeba:

Michal_Bartak
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Články napříč platformami
· Další články od autora Michal_Bartak


Nejčtenější článek na téma Články napříč platformami:
ComicGURU - ideální prohlížeč komiksů


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek



Re: Zkušenosti s Eee, aneb zápisky linuxové lamy II. (Hodnocení: 1)
Od: moesh - Středa, 25.06. 2008 - 08:47:20
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Já bych chtěl jen doplnit maličkosti. O snadném řešení připojeni BT jsem napsal pod první díl článku. A tady bych ještě rád upozornil na prográmek Kooldock (napodobující MacOS X). Ten vám umožní ještě snadnější snadné spuštění. Najdete ho třeba tady [www.einfach-eee.de]. Návod je sice německy, ale dá se doufám pochopit. Automatický start jsem já lama vyřešil tím, že jsem do startsimple.sh přidal příkaz /usr/bin/kooldock &
- znalci linuxu prominou. Prográmek se dá snadno nastavit (přidat aplikace, nastavit zpoždění, velikost atd. vše pod pravým tlačítkem myši) a moc dobře vypadá.

Re: Zkušenosti s Eee, aneb zápisky linuxové lamy II. (Hodnocení: 1)
Od: 72ka - Středa, 25.06. 2008 - 15:36:11
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
Se znaky jako @ apod se da vyjit jeste jednodusseji. @ napisete s ceskou klvaesnici jako Pravý Alt (Alt Gr) + V a ostatní znaky s tímto pravým altem, tzn třeba AltGr+3 udělá # apod..

Nejste lama (Hodnocení: 1)
Od: 72ka - Středa, 25.06. 2008 - 15:44:17
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
Jinak chci pochválit za článek. A že používáte to, co je pro rychlou a bezproblémovou práci nejlepší. A lama nejste.. lama se z principu bojí linuxu a čehokoli co nemá INTERNET EXPLORER. Všechny problémy jste vyřešil. Upozorňuju jen na to, že při některých aktualizacích se updatuje startsimpe.sh a tak se nedivte kdyby se přestalo spouštět to co má, musí se to znova upravit. Proto je dobrý udělat nějaký backup toho souboru a pak do něj mrknout co tam bylo navíc. A slovo na závěr, Běda mužům, kterým windows vládne!
Re: Nejste lama (Hodnocení: 1)
Od: moesh - Středa, 25.06. 2008 - 16:50:13
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
No to jsem blázen. Alt+V atd. jsem samozřejmě zkoušel jako první. Tahle zkratka funguje i ve Widlích. Teď jsem to pro jistotu ještě zkusil a ...funguje to! Jak to? Kouzlo 72ky!!! :))
Jinak děkuji za pochvalu i když si ji nezasloužím. Lama jsem, to vím bezpečně. S updatem startsimple.sh jsem se nepotýkal, ale stalo se mi, že hned po prvním updatu se měnilo simpleui.rc Může za to určitě update Desktopu. Přestaly pak fungovat některé shortcuty a tak zmizel z plochy třeba Gmail. Aby se zase objevil, musel jsem ručně zrušit "shortcut" a Gmail spouštět přes "extraargs" a firefox.
Ale z linuxu a eee jsem vážně nadšený. Sice si často nadávám :".. že jsem se v tom hrabal, když to fungovalo!" ale není sladšího pocitu, než vyřešený problém. A eee je k hraní jako stvořený. Až v něm jsem si začal hrát s LaTeXem (teTeX) a všechno běhá a rychle a česky. Jediný problém je - ta hlava. :)





Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.45 sekund

RSS - články RSS - fórum